CV hazırlarken en çok yapılan hatalar neler?

Pazartesi, Haziran 29th 2020. | CV Hazırlama

CV hazırlarken en çok yapılan hatalar neler? Diye merak edenler için bu yazımızda detaylı bilgilendirme sağlayacağız. İş başvurularında bulunuyorsun, fakat ilk temsilcileri tarafından özgeçmiş  incelenmesine rağmen geri dönüşler alamıyor iseniz, CV hazırlarken yapmış olduğunuz  hatalar olabilir.

CV hazırlamaya başlamadan önce, en çok duyduğumuz CV ile ilgili sözler, profesyonel bir CV hazırlama, etkili bir CV oluşturma, amacına uygun CV oluşturma gibi. Bu sözlerin amacı iş ve kariyer planlamamızda atacağımız ilk adımların özgeçmişimizdeki bilgilerle doğrudan bağlantılı olmasıdır. Bu bakımdan CV hazırlamaya başlarken mutlaka bilinçli olmalıyız ve etkili bir özgeçmiş hazırlamalıyız.

Özgeçmiş Profilinin Düzgün Görünmesi

CVhazırlarken en çok yapılan hatalar neler? CV’ de görüntü dağınıklığı bilgi karmaşası varsa, tablolar düzensiz ve özensizse, yazıların puntoları uygunsuz ise, yazım yanlışları, sayfayı etkili kullanamama gibi, özgeçmişimizin olduğu sayfa düzeni birbiriyle bütünlük taşımıyorsa, insan kaynakları tarafından çok dikkate alınmayacaktır.

Yani CV demek, birebir sizin ve iş hayatınızda yapabileceklerinizin tanımız demektir. Bu durumda, kötü bir CV hazırlamışsanız, hakkınızda da özensiz, düzensiz ve bir kişilik olabilir düşüncesini doğurmuş oluyorsunuz. CV hazırladığınızda profile koymadan önce, mutlaka mailinize atıp nasıl göründüğü konusunda bir bilgi sahibi olduktan sonra kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

CV hazırlarken gereksiz bilgi kirliliği ve özel konular ve durumlar paylaşılmamalı.  CV’ler de yer alan iletişim bölümüne direk kullandığınız telefon yazılmalı gereksiz numaralar yazılmamalı. İletişim bölümüne direk ulaşılabileceğiniz kendinize ait numara yazmanız önemli çünkü, insan kaynakları etkili bir sonuca varabilmek için iletişim kurmayı tercih etmektedirler.

Bir diğer dikkat çeken hatalardan biride hobi kısmına yazdığımız doğru yada yanlış bilgilerden geçiyor. Örneğin kitap okumak gibi olması gereken bir durumu CV kısmına yazmak olumsuz bir davranış olacaktır. Bunun yerine katıldığın eğitim veya CV’nin amacına uygun eğitimleri yazmak daha mantıklı olacaktır.

CV hazırlarken dikkat edeceğimiz en önemli bölümlerden biride, iş tecrübelerimizi yazacağımız kısım. Daha önce çalıştığın işyerlerinin pozisyonları, isimleri ve giriş, çıkış tarihleri yok ise bu eksik bir CV demektir.  Edinilen tecrübelerden bahsedilirken birinci ağızdan anlatmak yerine süreci yazmak daha doğru, daha etik bir davranış olacaktır. Edinmiş olduğun teknik beceriler ve bulunduğun pozisyonlar işe alım ve mülakat kısımlarında çok önemlidir. CV hazırlarken en çok yapılan hatalar neler? Konusunda sizlere yardımcı olacak bilgileri paylaştık umarım faydalı olmuştur.