Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Özgeçmişte Ön yazı Önemli mi?
ozgecmis nasıl hazırlanır
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Özgeçmişte Ön yazı Önemli mi?

Etkili bir Özgeçmiş nasıl hazırlanır? Özgeçmişte ön yazı önemli mi? Bu sorulara cevap arayacağız.

Özgeçmişimizi yazdığımız yazılar, işverenin yüzlerce özgeçmiş arasından sizin özgeçmişinizi dikkate alabilmesi için çok önemlidir. Birkaç saniye içerisinde hakkınızda belirli bir izlenime sahip olan işverenler için özgeçmişinizin etkili ve akıcı olması önemlidir.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Amacı Nedir?

Özgeçmişlerimiz, mutlaka hedeflediğimiz doğrultuda bilgiler içermelidir. Her bilgiyi özgeçmişinize aktarmak çok doğru bir tercih olmaz. Özgeçmişinizde gereksiz bilgiler dolduracağınıza, bunun yerine başvuru nedeniniz amacınız ve beklentilerinizi içermelidir. Bunun içinde başvuracağınız iş veya pozisyonla alakalı bir araştırma yapmak daha iyi bir özgeçmiş hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda özgeçmişinize eklemeniz gereken bilgileri daha net belirlemiş olacaksınız.

Özgeçmişlerimiz sade ve öz olmalıdır. Özgeçmişlerimizi okuyacak olan insan kaynakları yetkililerinin, her gün yüzlerce özgeçmişi okuduğunu düşünerek, kısa ve net ifadelerle iyi bir giriş yazmanız gerekiyor. Yazıların punto karakterleri okunabilir olmalı.

Etkili bir özgeçmiş nasıl oluşturulur?

  • Özgeçmişini hazırlarken, başlangıç kısmına isim, soy ad, iletişim bilgilerini geçmelisiniz.
  • Sağ ve sol yanlara deneyimler, referanslar, eğitimler ve aldığınız sertifikaları düzenli ve okunaklı bir şekilde eklemelisiniz.
  • Özgeçmişinizde başvurduğunuz pozisyona hangi açılardan uyum sağladığınızı gösterecek şekilde kısa ve öz yazılmalıdır.

Özgeçmişte Ön Yazı Önemli mi?

Özgeçmişinizde yer alan ön yazı ne anlama geliyor? Örneklendirmek gerekirse, kitapçılardan kitap alacağımızda ilk olarak arka kısımda bulunan kısa ve kitabın ana fikrini anlatan yazıları okuruz. Buradan kitabın nasıl bir kitap olduğunu anlarız. Çok kısa yazılmış olsa bile kitabın amacını fikrini ve sonucunu bizlere merak uyandıracak tarda aktarırlar. İşte bizim hazırladığımız ön yazılarda kitaplardaki ön yazılara benzemektedir.
İşverenlerde sisinle ilgili bilgi edinmek istediklerinde ilk olarak sizin ön yazınıza dikkat ederler. Bu ön yazıda eğer etkili bir anlatım yapıp merak uyandırabilmiş iseniz bu sizin için bir artı olacaktır. Ön yazılar bu yüzden özgeçmişimiz açısından çok önemlidir. Adeta kilit nokta diyebiliriz.

Ön yazı amacınıza ve beklentinize ve işle alakalı becerilerinize dair kısa ve öz bilgiler içermelidir. Bu yazıda kariyer hedefinizden bahsedebilir siniz ya da iş ile alakalı pozisyonları ve becerilerinizi birleştirerek hakkınızda etkili bir izlenim bırakmalısınız. Neticede işveren sizin özel hayatınız hobileriniz ile ilgilenmeyecek burada işverenin sizden ne bekleyebileceğini düşünüp bu doğrultuda beklentileri karşılayabilecek bir kısa yazı yazmanız gerekiyor. Etkili bir özgeçmiş nasıl oluşturulur? Diyorsanız sizlere aktardığımız bilgiler doğrultusunda amacınıza uygun bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Özgeçmişte Ön yazı Önemli mi?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Özgeçmişte Ön yazı Önemli mi? ” başlıklı yazımız http://cv-ornegi.com websitemizde 23-08-2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Bunu okudunuz mu? cv nedir
Mehmet hakkında 15 makale
İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*