Cv

İnsan Kaynakları Yöneticileri CV’lerde En Çok Nelere Dikkat Eder?

İnsan Kaynakları Yöneticilerini Etkileyecek CV’ler Nasıl Hazırlanır?

Hikaye Öne Çıkanlar

  • CV’lerde İnsan Kaynakları Yöneticilerinin Dikkat Ettiği Noktalar

İnsan Kaynakları Yöneticileri CV’lerde En Çok Nelere Dikkat Eder? Bu soruya cevap arayalım.

CV’ler, kurum ya da kuruluşların insan kaynakları yöneticileri tarafından incelenen ve değerlendirilen belgelerdir. Bu belgeler, kişilerin bir yansımasıdır ve kişiler hakkındaki tüm bilgilerin özet olarak sunulması anlamına gelmektedir. Çünkü CV’lerde kişiye dair hemen hemen tüm bilgiler yer alır. Kurum ve kuruluşların insan kaynakları yöneticileri ve uzmanları, bu belgeleri incelediklerinde kişi hakkında genel bir bilgiye sahip olurlar ve bu bilgiler ışığında olumlu ya da olumsuz olarak bir karara varırlar. Dolayısı ile bu yönetici ve uzmanları etkilemek, CV’yi hazırlayan kişinin elindedir. Bu yazımızda, iş başvurusu yapmak üzere CV hazırlamak isteyenleri bilgilendirmek amacı ile insan kaynakları yöneticileri CV’lerde en çok nelere dikkat eder konusunu anlatacağız ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler sunacağız.

Reklam

Dünya standartlarında oluşturulmuş istatistiklere bakıldığında, bir insan kaynakları yöneticisini ya da uzmanını etkilemek için kişilerin 6 saniyesi vardır. Bu 6 saniye, hem CV’ler hem de yüz yüze yapılan mülakatlar için geçerlidir. Dolayısı ile bir CV hazırlarken ilk dikkat edilecek olan şey; görseldir. Görsel olarak güzel ve hoş bir duygu uyandıran, anlaşılır CV’ler her zaman bir adım öndedir.

CV’lerde İnsan Kaynakları Yöneticilerinin Dikkat Ettiği Noktalar

İnsan kaynakları yöneticileri CV’lerde en çok nelere dikkat eder sorusunun cevabı şu şekildedir:
• CV’nin görünüşü
• Kişinin adı, soyadı, ikameti
• Kişinin fotoğrafı
• Kişinin daha önceki deneyimleri ve çalışma süresi
• Kişinin içinde bulunduğu projeler ve bu projelerde aldığı görevler
• Kişilerin, iş başvurusuna eklediği ön yazı
• Kişinin eğitim bilgileri
• CV’nin yazım ve imla olarak hatasız olması

İnsan kaynakları yöneticileri bir CV ile karşı karşıya kaldığında ilk 6 saniye içerisinde onu derinlemesine inceleme ya da incelememe fikrine sahip olurlar. Bu nedenle, CV’lerin görselinin oldukça iyi olması gerekmektedir.

İnsan Kaynakları Yöneticilerini Etkileyecek CV’ler Nasıl Hazırlanır?

İnsan kaynakları çalışanları  CV’lerde en çok nelere dikkat eder konusu hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra etkili bir CV’nin nasıl hazırlanabileceği konusunda bilgilenmek gerekmektedir. Etkili, güçlü ve insan kaynakları uzmanlarının ilgisini çekecek olan CV için şu noktalara dikkat edilmelidir:
• CV, tam olarak başvuruda bulunan kişinin özelliklerini yansıtmalı ve bu bağlamda, başvurulan pozisyon ya da kişinin yetkinlikleri ile uyumlu bir Cv formatı hazırlanmalıdır. Örneğin; bir grafik tasarımcı yeteneğini sergileyebileceği bir format hazırlayarak klasik ve düz A4 formatından çıkabilir.
• CV’ler fotoğraflı olmalıdır.
• CV içeriklerinde yazım yanlışları ve imla hataları asla olmamalıdır.
• CV’de gereksiz bilgilerden ve uzun cümlelerden kaçınılmalıdır.
• Cv’lerde muhakkak kişisel bilgilere, iletişim bilgilerine, iş deneyimlerine ve çalışılan pozisyonlara, aktif olarak çalışma süresine, eğitim bilgilerine, yetkinliklere ve referanslara yer verilmelidir.

Mehmet

İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı