Etkili CV Nasıl Hazırlanmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Etkili CV Nasıl Hazırlanmalı
Etkili CV Nasıl Hazırlanmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etkili CV Nasıl Hazırlanmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu sorulara bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız.

Etkili bir CV nasıl hazırlanmalı? Konusunda edinmiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşarak daha etkili bir CV hazırlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız. İş görüşmelerinden önce sizi en iyi anlatan ve hakkınızda bir imaj ortaya koyan bilgiye öz geçmiş denir.

Çalışmak istediğimiz iş yerlerinde, kendimizi firma yetkililerine anlatmak ve tanıtmak için öncelikli yapmış olduğumuz iş CV hazırlamaktır. CV’lerimizin ne kadar iyi ve etkili hazırlanmış olduğu hakkınızda ne kadar profesyonel olduğunuza dair bilgi vermektedir. CV’ler siz konuşmadan karşı tarafa sizi en iyi şekilde anlatan cümlelerden oluşmaktadır.

CV Nedir?

CV kelime olarak Latincedir ve anlamı da ( hayatın yönü) demektir. Anlam bütünlüğüne baktığımızda CV’nin, kendimizi tanıtmak için ve kariyerimiz için ne kadar önemli olduğunu kavramış oluyoruz. Etkili bir CV nasıl hazırlanmalıdır? CV gerçek manada hayatımıza yön vermede kullandığımız en önemli araçlardan biridir. İş başvurularımızda kendimizi ve yapabileceklerimizi en etkili biçimde aktarma şeklidir. Bakıldığında sadece bir sayfalık bir metinden oluşmuş olsa da, kullanacağımız her cümle ve kelime işe alınma ve hayatımızın dönüm noktası olma yolunda çok önem taşımaktadır.

CV hazırladığımızda bunu o işin insan kaynakları yetkilileri tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Kendinizi ve profilinizi ne kadar iyi anlatabilirseniz işe alım konusunda o kadar şansınız olur. Etkili bir CV için kısa ve öz anlatımlar gerekiyor. Bir sayfayı baştan sona gereksiz bilgilerle doldurmak yanlış ve olumsuz bir etki oluşturur. Ayrıca bir yetkili CV kısmındaki bilgilerinize saniyeler karşılığı bir zaman ayırdıkları için kısa ve etkili yazmak en mantıklı davranış olacaktır.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli

CV hazırlarken ilk olarak doğru bir ön yazı stili yer almaktadır. Bu bölümde kısa ve öz olacak şekilde, başvurduğunuz pozisyon hakkında bilgi aktarmalısınız. İlk cümleler daima önemlidir diyoruz. Buna istinaden ilk paragrafta mutlaka kısa ve öz bir anlatım yapılmalıdır. Bunun yanı sıra kişisel bilgileri paylaşırken çekingen ve temkinli yazılardan uzak durmalısınız. Aksine olduğunuz gibi net ve öz güvenli olduğunuzu gösteren ifadeler kullanmalısınız.
Yazım kurallarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Her ne kadar önemsiz durmuş olsa da henüz başlarken bile bir CV’de bile doğru düzgün yazı yazamadığınız imajını bırakmamalısınız. Çelişkili sözler ve cümleler kurulmamalı. CV hazırlanacağı zaman, hakkınızda özel bilgilere ağırlık vermeden, beceri ve bakış açınızı, azim ve duruşunuzu, netlik ve istekli oluşunuzu anlatacak bölümlerde kısa ve öz güvenli cümleler kurarak yazmanızdır.

Etkili CV Nasıl Hazırlanmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etkili CV Nasıl Hazırlanmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir? ” başlıklı yazımız http://cv-ornegi.com websitemizde 25-08-2019 tarihinde yayınlanmıştır.
Mehmet hakkında 15 makale
İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

3 geri izleme / bildirim

  1. CV Nedir ? Nasıl Oluşturulur? CV'nin Açılımı Ne Demektir?
  2. CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Ayrıntıları Burada
  3. CV Hazırlama: Altın Kurallara Bir Göz Atalım - CV Hazırla CV Oluştur

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*