Cv

Etkili CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir? (Yeni Mezunlar İçin)

Etkili CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir? Yeni mezunlar için bu soruya cevap arayalım.

Yeni mezun olan kişilerin acemi oldukları konulardan bir tanesi CV hazırlamaktır. CV’ler kişilerin hemen hemen bütün özelliklerini yansıtan, kişiler hakkında birçok bilgiyi barındıran belgelerdir ve bu belgeler işveren kurum ya da kuruluşların insan kaynakları uzmanları tarafından incelenmektedir. Dolayısı ile bu belgelerin oldukça iyi hazırlanması, diğer CV’lerden ayırt edilebilir olması gerekmektedir. Bu yazımızda, yeni mezunlar için etkili CV hazırlama teknikleri hakkında bilgiler sunulacak ve bu CV’lerin nasıl hazırlanabileceği hakkında bilgiler verilecektir.
CV, özgeçmiş anlamına gelir fakat kişi hakkındaki tüm bilgilere yer verilmez; bir hayat hikâyesi değildir. CV’lerin genel olarak bölümleri şunlardır:

Reklam

• Kişisel Bilgiler Bölümü
• İletişim Bilgileri Bölümü
• Eğitim Bilgileri Bölümü
• İş Deneyimleri Bölümü
• Gidilen Kurs ve Sertifikalar Bölümü
• Yetkinlikler ve Beceriler Bölümü
• Hobiler Bölümü
• Referans Bölümü

Cv’ler genellikle bu bölümlerden oluşmaktadır ve bu bilgilere yer verilmektedir. Aynı zamanda, başvuruda bulunulan işe uygun olarak eklenecek bir ön yazının da önemi bulunmaktadır.
Her yeni mezun olan kişinin iş deneyimi olmayabilir. Bu durumda, kişilerin eğer yaptılar ise staj geçmişine yer vermeleri gerekmektedir. Eğer staj deneyimi de yoksa bu bölüm boş bırakılabilir. Ayrıca çalışmayan yeni mezunların, iş dünyasından verebilecekleri bir referans bilgisi de olmadığı için, mezun oldukları okuldan bir öğretmeninin bilgileri yazılabilir.

Etkili CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir?

Yeni mezunlar için etkili CV hazırlama teknikleri kapsamın tavsiye edilebilecek ve dikkat edilmesi önerilecek olan hususlar şunlardır:

  • Bir CV, öncelikle göze hitap etmelidir. Bu nedenle, mümkün olduğunca görsel olarak algılanması mümkün olmalıdır; karmaşadan ve abartıdan uzak olunmalıdır.
  • Cv içerisindeki yazılar birbirinden farklı puntolar ve yazı karakterleri ile yazılmamalıdır. Önerilen yazı stili; Times New Roman ve Arial’dir. Yazı puntosu ise; 11 ya da 12 puntodur.
  • CV’lerde fotoğraf olmalıdır ve bu fotoğraflar resmiyet barındırmalıdır. Abartılı ve sosyal medya fotoğrafları kullanılmamalıdır.
  • Yeni mezunlar için CV’ler 1 sayfa olmalıdır ve gereksiz verilen bilgilerden uzak durulmalıdır.
  • Yeni mezunlar, muhakkak CV’lerinde kariyer hedeflerini belirtmelidir.
  • Yazım ve imla hatası yapılmamalıdır.

CV ve Ön Yazı

Yeni mezunlar olanlar için CV hazırlama teknikleri arasında önerilebilecek olan yöntemlerden bir tanesi; ön yazıdır. CV’ler kurum ve kuruluşların insan kaynakları çalışanları tarafından incelenmektedir ve bu belgelerle birlikte sunulan ön yazı da büyük önem taşımaktadır.

Ön yazılarda kişi kendisini kısaca tanıtmalı ve o ilana neden başvurduğu ile alakalı bilgilere yer vermelidir. Ön yazı ile ilgili dikkat edilecek en önemli nokta; ön yazıda yer alan bilgilerin ve cümlelerin CV içerisinde yazmıyor olmasıdır. CV’de yer alan bilgilerin ön yazıda da belirtilmesi olumlu değil; olumsuz bir etki yaratılmasına neden olacaktır.

Etkili CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir? (Yeni Mezunlar İçin)

Etkili CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir? (Yeni Mezunlar İçin) ” başlıklı yazımız http://cv-ornegi.com websitemizde 27-08-2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Etiketler

Mehmet

İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı