CV Örnekleri

Doğru ve Yanlış Cv Örnekleri Nelerdir? Dikkat Edilecek Noktalar

Doğru ve Yanlış Cv Örnekleri Nelerdir? Dikkat edilecek noktalar bu yazımızda okuyabilirsiniz.İş hayatına başladığımızda ya da yeni bir iş arayışı içerisine girdiğimizde, özgeçmişimiz yani CV’miz, diğer adaylar arasından seçilmemizde ve rakiplerimize fark  atmamız konusunda hayati önem taşır. Ancak iş deneyimlerimiz ne kadar iddialı, geçmiş iş yaşantımız ne kadar dolu olursa olsun, doğru bir teknikle hazırlanmamış bir CV söz konusuysa, seçilme şansımız düşüktür. Bu sebeple yeni başlayanlar ve yeniden başlamak isteyenler için yazımızda doğru ve yanlış CV örnekleri nelerdir? Konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

Doğru CV ve Yanlış CV Örnekleri İle İlgili Tüyolar

Doğru – yanlış CV örnekleri nelerdir? Sorusunun yanıtını iki farklı başlık altında yanıt aramaya çalışacağız. İlk olarak, CV ‘nin geriye dönük özelliklerin sıralandığı bir liste olmaktan çok, kişinin reklamının yapıldığı bir metin olduğunun bilinmesi ve bu şekilde çalışmalara başlanması gerekir. Doğru  CV örnekleri nelerdir? Sorusunda bulunan doğru CV’lerin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Reklam
 • CV interaktif ortamda da paylaşılsa, somut bir veri olarak kuruma da sunulsa boyutlandırma bazında A 4 kâğıtta yer almalıdır.
 • Geçmiş deneyimleri, eğitim durumu ve referanslar ne kadar fazla olursa olsun, ideal bir CV’nin sayfa sayısı 2 olmalıdır.
 • Herhangi bir şirkete iş başvurusunda bulunduğunuzda, söz konusu şirketin ilgili uzmanlarınca her bir CV için ayrılan maksimum inceleme süresi 3 dakika kadardır. Bu anlamda CV’nizde yer verdiğiniz bilgilerin ve hazırladığınız paragrafların uzunluğuna dikkat etmeniz, gereksiz sözcüklerin tekrarlanması ve fazlasıyla uzun cümlelerin kurulması gibi hatalara düşülmemelidir.
 • CV’nizde kullanmanız gereken anlatım dili ya ‘ben’ ya da ‘o’ diliyle olmalıdır. Yani anlatımda ya 1. Tekil kişi dili ya da 3. Tekil kişi dili tercih edilmelidir.
 • CV’lerin hazırlanması söz konusu olduğunda, kullanılacak yazı stili de oldukça önemlidir. Genellikle CV’lerin hazırlanmasında Helvetica yazı stili seçilmelidir ve 12 punto boyutunda yazılmalıdır.
 • CV’nizde mutlaka fotoğrafınız bulunmalıdır ve bu fotoğraf resmi bir çerçevede çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır.
  CV’lerde kurumlar ön yazıya hat safhada dikkat etmektedir. Mutlaka beklentilerinizi ve geleceğe yönelik planlarınızı anlatın.
 • Kelimelerin altını çizmek doğru bir dikkat çekme şekli değildir. Kesinlikle web sitesi adresleri dışındaki verilerde altını çizme tekniğini kullanmayın.

Yanlış CV Örnekleri

Doğru -yanlış CV örnekleri nelerdir? Sorusunda bulunan Yanlış bir CV’de olan ve sıklıkla yapılan hatalardan bahsedecek olursak,

 • Kişi tarafından önemli görülen yerlerin dikkat çekmek amacıyla altının çizilmesi
 • Arka fonu kötü ve gündelik olan, resmiyetten uzak fotoğrafların kullanılması
 • Okunaklı olmayan yazı stillerinin ve çok büyük ya da çok küçük puntolarda CV’nin hazırlanması
 • 2 sayfayı aşan, gereksiz bilgilerin yer aldığı bir metin bütünü olması.
 • CV’nin dolu görünmesi için, gerçek dışı bilgilerin verilmesi
 • Resmi bir dil kullanmak yerine dikkat çekeceği ve farklılık yaratacağı düşüncesiyle samimi bir anlatımın kullanılması.

Doğru ve Yanlış Cv Örnekleri Nelerdir?

Doğru ve Yanlış Cv Örnekleri Nelerdir? ” başlıklı yazımız http://cv-ornegi.com websitemizde 25-08-2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Etiketler

Mehmet

İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı