CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli? İçerik Nasıl Olmalı?
CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli
CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli? İçerik Nasıl Doldurulmalı?

CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli? İçerik Nasıl Olmalı? Detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

İş hayatına başlamak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şey; CV hazırlamaktır. CV, bir anlamda iş hayatına giriş yapmanın ilk adımıdır. Bu nedenle büyük bir önem taşır ve CV hazırlamak başlı başına özen gerektirmektedir. Dolayısı ile CV oluştururken nelere dikkat edilmeli diye araştırmakta ve buna göre hazırlık yapmakta yarar vardır.

CV, özgeçmiş anlamında kullanılan, açılımı; Curriculum Vitae olan İngilizce bir söz öbeğidir. İş başvurularında kullanılmaktadır ve işverene ya da insan kaynakları birimine iletilmektedir. İş başvurularında her zaman yüz yüze görüşme şansı bulunmadığından dolayı, CV’ler kişilerin tanıtıcı metinleri özelliğini taşır. Günümüzde, çoğu iş ilanlarına e-mail yolu ile başvuru yapılır ve bu başvuruda kişilerin e-mail’e özgeçmişlerini eklemeleri istenir. Yapılan incelemeler sonucunda, özgeçmişi ilgi çekici ve donanımlı olan kişiler iş görüşmesi için çağrılır. Böylelikle, CV’ler kişilerin yüz yüze görüşmeye çağrılması konusunda etkendir ve önem arz etmektedir.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

CV oluştururken nelere dikkat edilmeli diye bakıldığında karşımıza belli başlı kurallar çıkmaktadır. İş başvurusu yapılan alan ne olursa olsun, CV’lerde ortak olarak dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • CV’ler çok uzun olmamalı ve tek bir sayfaya sığdırılmalıdır.
  • CV’lerde tercih edilecek olan fotoğraflar resmiyet taşımalı, sosyal medyada yer alan fotoğraflar tercih edilmemeli.
  • CV’lerde yer alan e-mail adresleri resmiyet taşımalı ve mümkünse ad ve soy ad içermeli.
  • CV’lerde Yetkinlikler ve kişisel beceriler ön plana çıkartılmalı.
  • CV’lerde yazım kurallarına dikkat edilmeli
  • CV’lerde mutlaka iletişim bilgileri yer almalı

Bu maddeler, genel geçer olarak her CV’de olması gerekenlerdir. Bu kurallara dikkat edildiğinde, olması gereken formda ve ciddiyette CV hazırlanabilmektedir.

CV Oluştururken İçerik Nasıl Olmalı?

CV oluştururken nelere dikkat edilmeli konusu ile birlikte dikkat edilecek olan kuralların içerikleri de ve bu içeriklerin nasıl olması gerektiği de önem taşımaktadır. Öncelikle, her CV için geçerli olan şey; imla kurallarıdır. Başvurulan pozisyon ne olursa olsun, Türkçenin düzgün kullanılması oldukça önemlidir. Bu nedenle, CV hazırladıktan sonra gözden kaçan yazım ve imla hataları olup olmadığını kontrol etmek için CV yazı denetimine sokulmalıdır.

CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli? İçerik Nasıl Doldurulmalı?

CV Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli? İçerik Nasıl Doldurulmalı? ” başlıklı yazımız http://cv-ornegi.com websitemizde 22-08-2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Bunu okudunuz mu? Ozgeçmis nasil hazirlanir
Mehmet hakkında 15 makale
İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*