CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Ayrıntıları Burada
CV Hazırlarken Yapılan Hatalar
CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Ayrıntıları Burada

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Ayrıntıları Burada . Bu yazımızda en çok yapılan hatalar üzerine konuşacağız.

CV’ler iş başvurularında kişilerin kendisini yansıtan, kişileri anlatan ve hatta özetleyen yazılardır. Bu yazıları, kurum ve kuruluşların yetkilileri ve genellikle insan kaynakları uzmanları tarafından değerlendirmeye alınır. Dolayısı ile bu kişiler, iş başvuruları ve CV’ler hakkında uzman olan kişiler, uzmanlıkla değerlendirme yapan kişilerdir. Haliyle bu kişilerin incelediği CV’ler de profesyonelce hazırlanmalı ve tercih edilebilir olmak için hata barındırmamalıdır. CV hazırlarken yapılan hatalar, kişilerin tercih edilmemesine; dolayısı ile işe alınmamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden CV hazırlamak özveri, dikkat ve zaman istemektedir.
CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Dikkat edilecek noktaları bilerek CV hazırlamak, özgeçmişin kusursuz olmasını sağlar. Başlıca dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • CV, yazım ve imla hatası barındırmamalıdır.
 •  CV, gereksiz uzun olmamalıdır.
 • İletişim bilgileri arasında yer alan e-mail adresi ad ve soy ad içermelidir.
 • Yetenekler ve yetkinlikler yer almalıdır.
 • Yalan ya da asılsız bilgi içermemelidir.
 • Güncel bilgiler yer almalıdır.

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar

CV hazırlarken yapılan hatalar büyük önem taşımaktadır. Çünkü CV’ler, kurum ve kuruluşların kişiler hakkında bilgi sahibi olduğu belgelerdir. Bu nedenle, olabildiğince net, akıcı, doğru hazırlanmalı ve kişiyi tam olarak yansıtmalıdır. Fakat sıra dışı olmak, ilgi çekmek adına son yıllarda sıradan, alışılmış CV’lerin dışına çıkılıp farklı formlarda CV hazırlanmaktadır. Bu durum kimi zaman olumlu olarak sonuçlansa da dozunda olmayan yönelimler sonucu iş başvuruları CV’ler yüzünden olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Genel olarak CV hazırlarken oluşan hatalar şunlardır:

 1. CV’de sosyal medyada fazla beğeni alan, herhangi bir kurumsallık ya da resmiyet barındırmayan fotoğrafların kullanılması
 2. CV’lerde yazım yanlışları ve imla hatalarının bulunması
 3. CV’ler ilk bakışta özensiz ve karmaşık durması
 4.  Gereksiz bilgi verilmesi
 5.  Hobi kısmında sıradanlaşmış ve basmakalıp aktivitelerin yazılması
 6. İş geçmişine yer verilmemesi
 7.  Referans yazılmaması ya da referansta aile bireyleri yazılması
 8. Bilgilerin güncel olmaması
 9. İletişim bilgilerinin güncel olmaması

CV Hazırlarken Ne Tür Hatalar Yapılıyor?

Bu hatalar, çoğu zaman iş başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple, CV hazırlarken dikkat edilecek hususları iyi değerlendirmek gerekmektedir.
İlk olarak, bir CV görünüm açısından göze hitap etmeli ve kolay okunabilir olmalıdır. Düzensiz tablolar, seçilen yazı puntosu ve karakteri CV’nin görünümünü etkileyen etmenler arasındadır. Bir CV içerisinde farklı farklı karakterler ve puntolar kullanılmamalıdır.

Gereksiz bilgiler CV içerisinde yer almamalıdır. Örneğin tutulan takım, TC kimlik numarası gibi bilgiler gereksiz bilgilerdir ve özgeçmiş içerisinde yer almamalıdır. Kişisel bilgiler kısmında yer alması gereken bilgiler; ad, soy ad, doğum yılı ve iletişim bilgileri olmalıdır. Aynı zamanda tüm bilgilerin ve CV’nin güncel olması oldukça önemlidir.
CV için seçilen fotoğraf, sosyal medyada kullanılan aşırı makyajlı fotoğraflardan ya da selfiden oluşmamalıdır. CV’de yer alacak fotoğraf; kişilerin profesyonelliğini yansıtmalıdır.

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? ” başlıklı yazımız http://cv-ornegi.com websitemizde 26-08-2019 tarihinde yayınlanmıştır.
Mehmet hakkında 15 makale
İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

1 geri izleme / bildirim

 1. İnsan Kaynakları Yöneticileri CV'lerde En Çok Nelere Dikkat Eder?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*