Cv

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Yeni Mezunlara Tavsiyeler

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Yeni Mezunlara Tavsiyeler konulu bu yazımızda detaylı bilgilendirme sağlayacağız. İş başvurularında bulunuyorsun, fakat ilk temsilcileri tarafından özgeçmiş incelenmesine rağmen geri dönüşler alamıyor iseniz, CV hazırlarken yapmış olduğunuz hatalar olabilir.

CV hazırlamaya başlamadan önce, en çok duyduğumuz CV ile ilgili sözler, profesyonel bir CV hazırlama, etkili bir CV oluşturma, amacına uygun CV oluşturma gibi. Bu sözlerin amacı iş ve kariyer planlamamızda atacağımız ilk adımların özgeçmişimizdeki bilgilerle doğrudan bağlantılı olmasıdır. Bu bakımdan CV hazırlamaya başlarken mutlaka bilinçli olmalıyız ve etkili bir özgeçmiş hazırlamalıyız.

Reklam

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir?  Bölüm Bölüm İnceleme

CV hazırlarken yapılan hatalar nelerdir? CV’ de görüntü dağınıklığı bilgi karmaşası varsa, tablolar düzensiz ve özensiz ise, yazıların puntoları uygunsuz ise, yazım yanlışları, sayfayı etkili kullanamama gibi, özgeçmişimizin olduğu sayfa düzeni birbiriyle bütünlük taşımıyorsa, insan kaynakları tarafından çok dikkate alınmayacaktır.

Yani CV demek, birebir sizin ve iş hayatınızda yapabileceklerinizin tanımız demektir. Bu durumda, kötü bir CV hazırlamışsanız, hakkınızda da özensiz, düzensiz ve bir kişilik olabilir düşüncesini doğurmuş oluyorsunuz. CV hazırladığınızda profile koymadan önce, mutlaka mailinize atıp nasıl göründüğü konusunda bir bilgi sahibi olduktan sonra kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

CV hazırlarken gereksiz bilgi kirliliği ve özel konular ve durumlar paylaşılmamalı. CV’ler de yer alan iletişim bölümüne direk kullandığınız telefon yazılmalı gereksiz numaralar yazılmamalı. İletişim bölümüne direk ulaşılabileceğiniz kendinize ait numara yazmanız önemli çünkü, insan kaynakları etkili bir sonuca varabilmek için iletişim kurmayı tercih etmektedirler.

Bir diğer dikkat çeken hatalardan biride hobi kısmına yazdığımız doğru yada yanlış bilgilerden geçiyor. Örneğin kitap okumak gibi olması gereken bir durumu CV kısmına yazmak olumsuz bir davranış olacaktır. Bunun yerine katıldığın eğitim veya CV’nin amacına uygun eğitimleri yazmak daha mantıklı olacaktır.

Tecrübeler Bölümüne Neler Yazılmalıdır?

CV hazırlarken dikkat edeceğimiz en önemli bölümlerden biride, iş tecrübelerimizi yazacağımız kısım. Daha önce çalıştığın iş yerlerinin pozisyonları, isimleri ve giriş, çıkış tarihleri yok ise bu eksik bir CV demektir. Edinilen tecrübelerden bahsedilirken birinci ağızdan anlatmak yerine süreci yazmak daha doğru, daha etik bir davranış olacaktır. Edinmiş olduğun teknik beceriler ve bulunduğun pozisyonlar işe alım ve mülakat kısımlarında çok önemlidir. CV hazırlarken yapılan hatalar nelerdir? Konusunda sizlere yardımcı olacak bilgileri paylaştık umarım faydalı olmuştur.

CV Niçin Gereklidir?

Bir işe başvurmanın ilk şartı; bir CV sunmaktır. Dolayısı ile CV’ler iş dünyası için kesinlikle gerekli olan belgelerdir ve büyük önem taşımaktadır. Fakat yeni iş hayatına adım atacak olan kişiler bu konuda oldukça deneyimsizdir ve etkili bir CV nasıl hazırlanır bilmemektedir. Bu yazımızda yeni mezun adaylar nasıl CV hazırlamalı konusuna değineceğiz ve gerekli bilgileri aktaracağız.

Okuldan yeni mezun olmuş kişiler, stajları hariç daha önce herhangi bir iş deneyimine sahip olmadıkları için CV hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmemekte ve neleri ön plana çıkarması gerektiğini bilmemektedir. Genel olarak bakıldığında, CV hazırlamak zor bir iş değildir ve dikkat edilmesi gereken noktalar göz önüne alındığında kolaylıkla CV hazırlanabilmektedir.

Yeni Mezunlar Adaylar İçin CV’nin Hazırlama Bölümleri

CV, özgeçmiş anlamına gelmektedir fakat CV’ler kişilerin hayatlarını anlattıkları bir belge değildir. Bu nedenle, kişiler CV’lerde başvurulan pozisyon ile ilgili olarak dikkat çekici bilgilere yer verilmelidir. Yeni mezunlar için klasik bir CV’de olması gereken bölümler ve bilgiler şunlardır:
• Kişisel Bilgiler
• Eğitim Bilgileri
• Staj Bilgileri
• Kurs ve Sertifikalar
• Beceriler
• Referans

Bir CV’de bu bölümlere yer vermeden önce, yeni mezun kişilerin başvuracakları pozisyon ile ilgili olarak kısa bir ön yazı yazmaları tavsiye edilmektedir. Yeni mezun adaylar nasıl CV hazırlamalı sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi de budur. Çünkü pozisyon ile ilgili ön yazılar, İK uzmanlarının ilgisini çekmektedir.

Yeni Mezun Adaylar İçin CV Bölümleri İçerikleri Nelerdir?

Yeni mezun adaylar nasıl CV hazırlamalı sorusuna en basit cevap CV’nin bölümleridir. CV’nin bölümleri dikkate alındığı zaman ve CV’nin bölümleri buna uygun olarak hazırlandığı zaman kaliteli bir CV oluşturulmaktadır. CV’nin bölümleri; Kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, staj bilgileri, kurs ve sertifikalar, beceriler ve referanstır. Yeni mezun kişiler, bu bölümleri oluşturduktan sonra kurallara uygun olarak yazma işlemine geçmelidir.

CV Bölümlerinden Kişisel -Eğitim ve Staj Bölümünde Nelere Dikkat edilmeli?

Kişisel bilgiler kısmında, yeni mezunlar isim ve soy isimlerine, yaşadıkları şehir bilgisine, telefon numarasına yer vermelidir. Aynı zamanda e-posta adresleri de burada yer almalıdır. E-posta adresi konusunda dikkat edilecek nokta; e-posta adresinin mümkünse isim ve soy isimden oluşmasıdır.
Eğitim bilgileri kısmında, yeni mezunlar sondan başlayarak mezun oldukları okul bilgilerine yer vermelidir. Bu bölümde, mezun olunan derece ve not ortalaması da yer alabilir.
Staj bilgileri kısmında, yeni mezun kişiler staj yaptıkları iş yerlerini yazabilmektedirler. Normal şartlarda, bu bölümün adı iş deneyimleridir fakat yeni mezun olan kişiler, daha önce herhangi bir iş deneyimlememiş olabilirler. Bu sebeple, bu kısımda yapıldı ise staj bilgisi verilebilir, part time olarak çalışıldı ise bu bilgiye yer verilebilir.

Kurs – Beceri ve Referans Bölümü Yazımında Nelere Dikkat edilmeli?

Kurs ve sertifikalar kısmında, yeni mezun kişiler, gittikleri kursları ve aldıkları sertifikaları bu kısımda belirtebilmektedir.
Beceriler kısmında, yeni mezun kişiler sahip olduğu yetkinliklerden bahsedebilmektedirler. Örneğin; bilgisayar ve bilgisayar programları yetkinlikleri yazılabilir.
Referans kısmında ise yeni mezun kişiler eğer hiçbir iş ve staj deneyimine sahip değilse bilgi vermek zorunda değildir; bu kısmı es geçebilir fakat bu kısmın doldurulmasında yarar vardır. Hiç çalışmamış olan kişiler, okullarında, kendisini tanıyan bir hocayı referans olarak yazabilirler.

Sizlere iş hayatınızda başarılar diliyorum.Ayrıca cv hazırlama konusunda çok titiz davranmanızı istiyorum.Çünkü bu olay sizin geleceğinizi etkileyecektir.

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Yeni Mezunlara Tavsiyeler

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Yeni Mezunlara Tavsiyeler ” başlıklı yazımız http://cv-ornegi.com websitemizde 28-08-2019 tarihinde yayınlanmıştır.

CV Kategorimizde yer alan diğer yazılarımızı okudunuz mu? Yazılardan bir kaç tanesini aşağıya ekliyorum.

Etkili CV Nasıl Hazırlanmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

CV Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir? Ayrıntıları Burada

CV Hazırlama: Altın Kurallara Bir Göz Atalım

Etkili CV Hazırlama Teknikleri Nelerdir? (Yeni Mezunlar İçin)

 

 

Etiketler

Mehmet

İş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olmaya çalışan bir yazar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı